Önemli Bilgiler
SEYİR ÖNCESİNDE MARKET ALIŞVERİŞİ NASIL YAPILMALI?

 

Sevgili Kaptanlarımız,

Seyir öncesinde günlük yiyecek, içecek ve diğer ihtiyaç duyacağınız tüketim malzemelerinin tedariki için alışverişe gitmeniz gerekecektir.

Alamut Yelkencilik ekibi olarak alışverişte kullanılmak üzere basit bir liste oluşturduk ve Dosyalar Menümüzde kullanımınıza sunduk. Bu liste seyir boyunca ihtiyaç duyacağınız temel malzemeleri içermektedir. Tabiki kendi istekleriniz doğrultusunda listeyi geliştirebilirsiniz.

Şunu unutmayınız ki;

  • Çabuk bozulabilecek malzemelerden fazla almayınız, gerektiğinde seyir boyunca demirleyeceğiniz limanlardan eksiklerinizi giderebilirsiniz. Bir miktar pahalı olabilir ancak çok da önemli bir fark yaratmaz.
  • En önemli içeceğin su olduğunu unutmayınız, minimum kişi başı su ihtiyacınız 1,5Lt/gün olarak hesaplanmalıdır. (Çay ve Kahve yapımında kullanılacak su hariç)
  • Aldığınız tüm ürün ve malzemeleri uygun koşullarda saklayınız. Aksi takdirde çabuk bozulurlar. 
  • Soğutucunuzun işlevini koruyabilmesi için elektrik kesintisinin olmaması gerekir. Yelken seyri esnasında soğutucunuz aküden enerji çekecektir. Bu nedenle akünüzün şarj durumunu kontrol altında tutunuz. Gerekirse motoru bir süre çalıştırarak akünüzün şarj olmasını sağlayınız.  
  • Liftli yiyecekler sindirim sisteminizin düzenli çalışması için çok önemlidir. Bu nedenle her öğünde bir miktar yeşil salata ve benzer sebze ve meyva tüketiniz.
  • Dondurulmuş gıdadan çok yarı pişmiş ve +2, +4 derecede  saklanabilen ürünler tercih ediniz.
  • Ayrıca konservelerinizi mürettebat sayısına bağlı olarak  açıldığında bir seferde tüketilebilecek boyutlarda seçiniz. Örneğin: Üç kişilik bir ekipseniz 1kg'lık konserveyi bir seferde tüketemezsiniz. Bu yüzden 1/2 kg lık konserveleri seçmenizi öneririz. Hatta porsiyonluk konserveleride seçebilirsiniz.
  • Seyir esnasında asla alkollü içecek tüketmeyiniz.

Afiyet olsun...

 

Alamut Yelkencilik

  
5379 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.284732.4140
Euro34.710634.8497
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret258154
Saat