Önemli Bilgiler
OZMOZ NEDİR? OZMOZ MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Değerli Kaptanlarımız,

Alamut Yelkencilik ekibi olarak bu yazımızda sizlere tekneniz için hayati derecede önemli olan bir konuya değineceğiz... OZMOZ (Osmossis). Evet yanlış okumadınız gerçekten de ozmoz bir tekne için çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir problemdir. Teknenizin gövdesinde (karinasında) dokusal bozulmalara sebep olur ve tedavisi de  çok yüksek maliyetlerle yapılabilmektedir.

Bu nedenle:

  •  Tekne sahibi iseniz  gerekli koruyucu bakım ve kontrolleri eksiksiz olarak yapmalısınız. Ozmoz ve ozmoza sebep olabilecek her türlü unsuru tespiti sonrasında acil olarak gidermelisiniz.
  • İkinci el tekne alacaksanız ozmoz'a  çok dikkat etmelisiniz ve konusunun uzmanına danışınız ki ilerde üzülmeyesiniz.  

OZMOZ  Nedir?

Tekrar edecek olursak, Fiberglass teknelerin en önemli sorunlarından biri ozmozdur. Jelkot (Gell coat) adı verilen üst kaplamadan su moleküllerinin ozmoz sebebi ile fiberglass gövdeye geçmesi ile oluşur.

Daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnekle kısaca açıklamaya çalışalım. Ozmoz: Bitkilerde suyun köklerden başlayarak gövdede yükselmesi ve yapraklara kadar ulaşmasını sağlayan fiziksel olaydan almaktadır.

Asıl sorun gövdeye giren bu suyun, tekne inşası sırasında tam karışmamış kimyasallar ile reaksiyona girmesi ile ortaya çıkar. Hidroliz olarak adlandırılan bu olay su moleküllerinin bu maddelere bağlanması ile başlar. Molekül büyüklüğü arttığı için yeni oluşan bu kimyasal aynı zardan geri geçemez ve basınç artar. Bu kimyasal maddeler bir taraftan baskı ile fiberglass yapıyı zorlayarak bozduğu gibi kimyasal olarak da etkiler ve sonuçta fiberglass yapıda yıkım başlar.

  

 Teknelerde ozmoz zararı olarak adlandırdığımız hidroliz fiber gövdede kabarmalar ve patlalamalar başlamadan önce kolaylıkla teşhis edilemez. Zarar başladıktan sonra ise onarımı oldukça pahalı bir işlev haline gelir. Bu nedenle zararlar ortaya çıkmadan ozmoz zararının oluşup oluşmayacağının tesbiti önem taşır. Bu zararın önlenebilmesi için teşhis önemlidir. Gövdeyi bozmadan ozmoz zararının oluşup oluşmayacağı iyi bir muayene ile tesbit edilebilir.

  

Ozmoz zararı sadece su kesiminde değil güvertede de oluşabilir. Güverteye bağlı malzemelerin civata deliklerinden giren su eğer arada ahşap malzeme varsa onu çürüttüğü gibi fiberglass'ta da yıkıma yol açar. Dar bir bölgeyi etkilemekle birlikte söz konusu olan bağlantı noktası olduğundan zarar tam oluşmadan giderilmelidir.

Ozmoz muayenesi için teknenin karaya çekilmiş olması ve üzerinden en az 24 saat geçmiş olması gerekir. 

        

Tam bir ozmoz tedavisi için üst kaplamanın (Gell coat'un) yüzeyden tamamen çıkartılması gerekir. Gell coat çıkarıcısı kullanılmasını gerektiren bu işlem için profesyonel bir uzmana başvurmalısınız. Daha sonra tekne, tuzlardan ve diğer kirlarden arındırılır. Bu yıkama işlemi yüksek basınç ve buhar kullanılarak gerçekleştirilir.

Temizlenen lamine yüzey düzenli olarak kontrol edilir ve bütün kirlerden arındınıldığından emin olunduktan sonra tekne kurumaya bırakılır. Gerekirse bir nem düşürücü (dehumidifier) tekneye yerleştirilir. Bu önemli kuruma süreci haftalar belki aylar alabilir. Laminattaki herhangi bir yapısal problem tanımlanabilir ve gerekiyorsa epoksi reçine ve elyaf kullanılarak tamir edilir.  

Gell coat'u çıkarılmış yüzey               Lamine yüzeyin nem ölçümü  
18214 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.284732.4140
Euro34.710634.8497
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret258153
Saat